logo-mini

به اشتراک بگذارید:

نخ هیت ست شده چیست؟

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

اگر مشتری و علاقمند به فرش سجاده ای باشید به احتمال زیاد اصطلاح «هیت ست» برای بسیاری از شما واژه ایی آشنا است اما احتمالا معنای آن برای شما روشن نیست. اصلا «هیت ست» مربوط به کدام قسمت فرش است؟ آیا فرشی که هیت ست باشد، ویژگی، قابلیت های و مزایای خاصی نسبت به فرش های معمول دارد. شرکت فرش سجاده ای محراب نقش کاشان  برای تولید محصولات خود بهترین و مرغوب ترین نخ و مواد اولیه  رابه کار گرفته چون شما خریداران عـــزیز همواره شایسته ی بهترین ها هستید

در این نوشتار  به صورت مختصر و مفید این وازه را برای شما توضیح دهیم.

اصطلاح «هیت ست شده» اساسا مربوط به نخهای به کار رفته در بافت فرش سجاده ای میباشد و به فرایندی گفته میشود که طی آن نخ بعد از ریسیده شدن با بخار و دما تثبیت می‌شود. این فرایند موجب تغییرات زیادی در کیفیت نخ و به تبع آن کیفیت فرش میگردد

ما در اینجا برخی از ویژگی ها و مزایای آن به صورت خلاصه بیان میکنیم:

الف) نخست اینکه در فرشهایی که با نخ هیت ست شده بافته میشوند به علت بهبود کیفیّت الیاف، پرزدهی فرش به شدت کاهش می‌یابد و این امر میتواند باعث کاهش ایجاد بروز حساسیتهای احتمالی گردد.

ب) دومین ویژگی نخهای هیت ست شده این است که سرنخ‌ها در فرش بافت شده با این نخها کاملا به صورت دانه دانه مشخص است و اصطلاحا دانه اناری است PIN PAINT .

ج) سومین ویژگی و مشخصه ی فرش بافته شده با نخ هیت ست این است که زیردست نرم‌تری دارد و اصطلاحا پاخور فرش نرم‌تر خواهد بود .

د) چهارمین مشخصه و ویژگی نخ هیت‌ست شده این که این نخ حجیم یا به اصطلاح پفکی می‌گردد و در اصطلاح علمی بالک بیشتری پیدا می‌نماید. فرشهای بافته شده با نخ‌های هیت ست در شرایط یکسان بودن تراکم بافت و نمره نخ ، ‌پوشش بهتری داشته و پرتر به نظر می‌رسد.

هـ) فرایند هیت ست استحکام نخ را بالاتر میبرد و لذا پارگی نخ در فرایند بافت کاهش می‌یابد. که این امر میتواند باعث افزایش کیفیت و دوام محصول نهایی گردد.

و) نخهای هیت ست شده مقاومت بیشتری در مقابل جذب گرد و خاک و آلودگی نسبت به نخهای معمولی از خود نشان میدهند. مسلما این امر در سلامت و بهداشت فرش تاثیر بسزایی خواهد داشت.

ز) در فرایند هیت ست شدن نخ، تاب نخ ثبات بالاتری پیدا می‌کند و لذا الیاف در ساختار نخ بیشتر درگیر میگردد. این امر با دوام و ماندگاری فرش رابطه مستقیم خواهد داشت.

ح) در فرشهایی که با نخ هیت شده بافته میشوند زیردست فرش یکنواخت‌ و یک دست تر می‌شود و نقش و طرح فرش بیشتر خودنمایی میکند.

و) در نخهای هیت ست قابلیت جذب رنگ افزایش یافته و به همین دلیل، احتمال کاهش رنگ پس از شستشو نیز به حداقل میرسد.

ز) نخهای هیست شده باعث میشوند که فرش پایداری بالاتری در مقابل حرارت از خود نشان دهد.

امیدواریم که در این نوشتار مختصر توانسته باشیم مفهوم اصطلاح هیت ست شده و همچنین ویژگی های مزایای فرشهای هیت ست شده برای شما یاران همیشگی و علاقمندان به سجاده فرش به خوبی آموزش داده و روشن نماییم.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

نظر بدهید