logo-mini

به اشتراک بگذارید:

پایداری قیمت مواد اولیه فرش دستباف در دولت یازدهم

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

قیمت الیاف مصرفی در فرش دستباف در چهارساله اخیر نه تنها دارای ثبات بوده بلکه با کاهش قیمت نیز مواجه بوده ایم.

بر خلاف دولت دهم که شاهد افزایش شتابزده و صعودی قیمت مواد اولیه فرش دستباف به ویژه ابریشم بودیم، در دوره اخیر تولیدکنندگان فرش دستباف از این زاویه در تنگنا قرار نگرفته اند.

 در سال ۱۳۸۸ قیمت هر کیلو نخ ابریشم وارداتی از کشور چین برای مصرف در فرش دستباف به صورت صمغ گیری شده و تابیده حدود ۴۵ هزار تومان بود که در سال ۱۳۹۱ با بیش از ۱۰ برابر افزایش قیمت به بیشتر از ۴۶۰ هزار تومان رسید.

 کاهش ارزش پولی ایران در دولت دهم و افزایش بهای ارزهای خارجی را از مهمترین علل این افزایش آزاردهنده قیمت مواد اولیه دانست.
با آنکه بخش اعظم قیمت تمام شده فرش دستباف مربوط به دستمزد است اما این افزایش شتابناک بهای الیاف مصرفی در فرش نیز به بالا رفتن قیمت فرش منجر شد.

رییس مرکز ملی فرش ایران کنترل تورم و ایجاد ثبات نسبی در قیمت ها در دولت تدبیر و امید را در بخش مواد اولیه فرش دستباف نیز مشهود دانست. در حال حاضر قیمت هر کیلو ابریشم چله وارداتی از چین نسبت به سال ۹۱ حدود یکصد هزار تومان کاهش داشته است.

کارگرقیمت در هر کیلو از این الیاف ایجاد شده است.

رییس مرکز ملی فرش ایران بیان داشت: این کاهش قیمت ها به معنای ارزان شدن فرش دستباف نیست چرا که دستمزد قالیبافان سهم اصلی را در بهای تمام شده فرش دستباف دارد و همچنین با وجود کاهش قیمت هنوز افزایش ناگهانی و چشمگیر قیمتها در دولت قبل جبران نشده است.

منبع : مرکز ملی فرش ایران

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

نظر بدهید