علل پرز دهی فرش ماشینی


آیا تا به حال به این موضوع اندیشیده اید که چرا فرش ماشینی که تازه خریداری شده پرز می دهد؟ یا اینکه چرا فقط بعضی از فرش های ماشینی پرز می دهند؟ آیا کیفیت فرش خریداری شده مناسب نیست یا دلیل دیگری دارد؟ چرا فرش های تیره بیشتر پرز می دهند؟ و یا اینکه چرا برخی از فرش های ماشینی تازه خریداری شده اصلاً پرز نمی دهند؟ چرا برخی از فرش ماشینی کمتر پرز می دهند و برخی بیشتر؟


امروزه تولیدکنندگان فرش در تلاشند تا جهت جلب رضایت خریداران، فرشی با کیفیت بالا و درجه بندی مناسب تولید نمایند. یکی از مشکلات فرش ماشینی آکریلیکی که به روش رویه به رویه (face to face) بافته می شود و در ایران بیشترین کاربرد را دارد، پُرزدهی آن می باشد.

فرشهای آکریلیک نو وقتی در خانه پهن می شوند اغلب دارای مشکل پرزدهی می باشند و اگر از آنها در اتاق پذیرایی استفاده شود مشکل پرز دهی فرش بیشتر به چشم می آید و آزار دهنده تر به نظر می رسد. گرچه ریزش کرک فرش به مرور زمان کمتر می شود، در این مقاله با ما همراه باشید تا با دلایل علمی و فنی پرزدهی فرش ماشینی نو آشنا شوید.

بر اساس نظر کارشناسان صنعت فرش ماشینی، در بیشتر فرش های ماشینی از الیاف آکریلیک و پلی پروپیلن در پرز آنها استفاده می شود. پرز دهی در فرش های ماشینی که الیاف آکریلیک در آن استفاده می شود، وجود دارد زیرا طول الیاف آکریلیک کمتر از طول الیاف پلی پروپیلن است و در نتیجه استحکام و چسبندگی الیاف آکریلیک پرز به بافت زمینه فرش در مقایسه با الیاف پلی پروپیلن پرز کمتر است زیرا نخ پلی پروپیلن موجود در فرش ماشین بصورت پیوسته است؛ حتی اثرات بیماری زا و ایجاد حساسیتهای پوستی فقط در فرشهای ماشینی آکریلیک وجود دارد.

در فرشهای ماشینی، چیزی که خاب الیاف را نگاه می دارد، آهاری است که در هنگام ریسیدن الیاف استفاده شده است. در بافت فرش، الیافی است که در سطح بالاتری از قسمت زمینه قرار گرفته اند و نمی توانند توسط زمینه یا نفوذ آهار کنترل شوند. این مشکل فنی وقتی بیشتر می شود که عوامل سایشی مثل پا خوردن نیز به موضوع دامن بزنند و سبب شوند فرش بیش از پیش پرزدهی داشته باشد. این مشکل هرگز به طور کامل حل نمی شود و باید با آن مدارا کرد. البته بعد از مدتی معمولا ریزش الیاف متوقف می شود.

مدت و شدت پرزدهی یک فرش ماشینی به کیفیت الیاف، نوع و ساختمان نخ، نحوه اتصال خاب به زمینه، تراکم و ضخامت نخ زمینه، کیفیت آهار مصرفی و همچنین بسیاری دیگر از عوامل فنی موثر در فرشبافی بستگی دارد. هر چقدر تراکم و تعداد شانه فرش بیشتر باشد و اصطلاحا فرش ریزبافت تر باشد این مشکل کمتر می شود. علاوه بر این در صورت خرید فرش آکریلیک سعی کنید فرشی را انتخاب نمایید که از جنس آکریلیک هیت ست شده بافته شده باشد. در حقیقت نوع بافت، کیفیت بافت و برند فرش ماشینی و نوع نخ مصرفی آن برند از چه نوع نخی و چه کیفیتی باشد نیز در میزان پرزدهی فرش تاثیر دارد.

فرش های اکرلیک بخاطر جنس ان با پرز همراه است، که امروزه با تکنولوژی جدید فرشها را هیت ست کرده تا هم از نظر شفافیت و هم پرز دهی بهتر شوند. با این حال فرش خوب و با کیفیت باید به اندازه یک تا سه هفته پرز بدهد، مدت آن هم بستگی به رنگ فرش دارد.sajade-farsh

فروشگاه اینترنتی  فرش سجاده ای محراب نقش کاشان

 

شرکت  فرش سجاده ای محراب نقش با بیش از 20سال سابقه در صنعت نساجی به ویژه تولید فرش محرابی یا فرش سجاده ای کاشان برای  مساجد، حسینیه ها، اماکن متبرکه ،امامزاده ها ، نمازخانه های مدارس و ارگان های دولتی با جدیدترین طرح ها و چشم نواز ترین رنگ ها در  تولید کفپوش های فرش سجاده ای  خدمت گزار شما عزیزان است.محراب نقش علاوه برتولید سجاد فرش ، محصولات دیگری چون فرش تشریفات که برای سالن ها، راهروها، هتل ها، همایش ها و اماکن عمومی قابلیت استفاده را دارد؛ پشتی هایی هم طرح با سجاده فرش برای مساجد، هم نقش با فرش های ماشینی برای منازل برای مکان های مذهبی - تفریحی سنتی  چون قهوه خانه ها و رستوران ها است و تابلو فرش هایی زیبا با طرح هایی متنوع در سبد محصولات خود گنجانده است.  «نصب دقیق و صحیح»، «ضمانت مناسب ترین  قیمت» و «ارائه بهترین کیفیت» از اصولی است که محراب نقش، به آن پایبند بوده و همین عامل سبب شده تا محراب نقش را با عنوان محبوب ترین برند فرش سجاده ای در بین مساجد بشناسند . هدف این مجموعه  آبادانی بهشت  زمین یعنی مساجد است .در همین راستا به ارائه مشاوره رایگان  فروش  سجاده به متولیان و خیرین مساجد به صورت فعال و صادقانه پرداخته است .همچنین به منظوره  تسهیل در امر مفروش کردن مساجد طرح تعویض فرش های کهنه را با سجاده فرش نو ارائه داده است. در صورت سفارش فرش سجاده ای با طرحی خاص و منحصر به فرد، شرکت فرش سجاده ای محراب نقش، توسط طراحان حرفه ای خود، این نیاز شما را برآورده می سازد. برای آگاهی از قیمت و همچنین خرید سجاده فرش کافیست تلفن خود را بردارید و تماس بگیرید کارشناسان فنی  24 ساعته آماده پاسخگویی به شما  دوستان عزیزهستند.

"ما بر آنیم که همدمی برای سجده های عاشقانه ی شما باشیم"

Raychat