logo-mini

به اشتراک بگذارید:

ضعف ایران در تبلیغ صنایع دستی خود بخصوص فرش دستباف

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

 تولیدکنندگان فرش دستباف گله و شکایات بسیاری دارند و می گویند هیچ گونه تبلیغاتی برای فرش دستباف در ایران نداریم، در حالی که رقبای فرش ایرانی مطابق با سلیقه و نظر مشتری کالا تولید و صادر می کنند، نه تنها در داخل نظارتی بر تولید فرش دستباف وجود ندارد، بلکه تولید و صادرات آن نیز به شیوه ای سنتی انجام می شود.

 با اینکه سیر نزولی تولید و صادرات فرش دستباف از ۱۰ سال گذشته آغاز شده است با شروع تحریم ها بازار مستعدی همچون آمریکا که ۳۵ درصد صادرات فرش به این کشور و بسیاری از کشورهای دیگر را از دست داده .پس از اعمال تحریم ها تعاملات بین المللی، گشایش اعتبار اسنادی (ال سی) و مبادلات مالی با کشورهای دیگر به سختی انجام می شود که پس از اجرای برجام در دی ماه ۹۴ اقدام هایی برای تسهیل امور بانکی انجام شده اما کافی نیست.باید ارتباطات بسیار خوبی با کشورهای هدف داشته باشیم تا حضور مداومی در بازارهای صادراتی داشته باشیم.

نرخ بالای سود تسهیلات بانکی و نبود دسترسی کافی به منابع مالی و بیمه نبودن برخی قالیبافان را از دیگر عوامل موثر بر رکود صادرات و تولید فرش دستباف است.
یکی از ضعف های ساختاری تولید در این صنعت، نبود کارگاه ها و مجتمع های کارگاهی است که نمی توانیم سفارش بگیریم و براساس آنها تولید کنیم در حالی که کشورهای دیگر با در اختیار داشتن منابع مالی فراوانی و کارگاه های قالیبافی از ما پیشی گرفته اند.
طرح های فرش دستباف متنوع هستند،ثبت جهانی طرح های ایرانی فرش دستباف زمانبر است و کشورهای دیگر به راحتی این طرح ها را کپی برداری و به نام خود به بازارها عرضه می کنند. البته در سال های گذشته مرکز ملی فرش ایران در ثبت طرح ها به منظور ثبت مالکیت معنوی و جغرافیایی اقدامات خوبی انجام داده .گاهی شاهد هستیم طرح ایرانی است اما رنگ فرش به صورت هماهنگ و مطابق نظر طراحان کشورها تنظیم شده در حالی که این نگاه در کشور ما وجود ندارد و هنوز طبق نظر و سلیقه خود اقدام به تولید فرش برای بازارهای جهانی می کنیم.
در صادرات نگاه بازاریابی و بازارسازی متمرکزی نداریم، بسیاری از رقبای ما فروش اینترنتی دارند و متناسب با خواسته و نظر بازارهای هدف تولید می کنند اما صادرکنندگان به دلیل نقصی که در بدنه تولید وجود دارد حتی برای حضور در نمایشگاه ها به جای اینکه سفارش گیرنده باشند بیشتر عرضه کننده هستند و در هیچ کشوری خدمات پس از فروش نداریم.
تولیدکنندگان فرش دستباف در بیان راهکاری بهبود در گام نخست باید شیوه تولید در کشور تغییر کند و کارگاه های متمرکز برپا شود و مشکلاتی همچون بیمه، مالیات که باعث تحریم داخلی این صنعت شده است رفع شود.سنگ اندازی بسیاری برای راه اندازی کارگاه فرش وجود دارد که در نتیجه آن تنها سه یا چهار کارگاه متمرکز در سطح کشور داریم.

 

** سرمایه گذاران ابزاری برای واردات هستند

مشکلات صنعت فرش دستباف در حالی که پشم داخلی بهترین کیفیت و ارزش افزوده را دارد اما به دلیل نبود فرآوری مناسب و شبکه جمع آوری مجبور هستیم که این محصول را به صورت خام صادر کرده و بعد دوباره آن را وارد کنیم.
اگر ترکیه در صنعت نساجی از توانمندی بالایی برخوردار است، به دلیل اصلاح نژاد گوسفندان و توسعه صنعت نساجی است اما با وجودی که کشور ما ظرفیت بالایی در تولید پشم و ابریشم دارد سرمایه گذاری مناسبی در این حوزه نداریم.
سرمایه گذاران ما ابزارهای واردات هستند، صنعت فرش دستباف صنعت مکمل برای کشاورزی و دامداری است و بنابراین نیازمند حمایت دولت از این بخش هستین تا مواد اولیه با کیفیت و قیمت ارزان در اختیار تولیدکنندگان قرار گیرد.

** سند راهبردی فرش دستباف باید اجرا شود

تولیدکنندگان فرش دستباف سند راهبردی فرش دستباف که با زحمت زیادی تدوین شده، باید برای اجرا به همه دست اندرکاران این هنر صنعت ابلاغ شود و همه باید ماموریت خود را در این سند بدانند و تا زمانی که این سند ابلاغ نشود و از هنر صنعت فرش دستباف حمایت نشود، همچنان دچار سردرگمی و عقبگرد خواهیم بود. سند راهبردی فرش دستباف تنها سندی است که ۷۰ درصد سود دارد و نیاز به سرمایه گذاری های بالا برای توسعه آن نیست در عین حال این صنعت نقش موثری در تامین درآمد خانواده دارد.
اگر کشوری از لحاظ نیروی انسانی، طرح و مواد اولیه از توانمندی و ظرفیت لازم برخوردار باشد، نیازی به بهره برداری از منابع زیرزمینی برای تولید ثروت ندارد.
برپایه آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران در پنج ماه نخست امسال بیش از ۱۱۹ میلیون دلار فرش دستباف با وزن نزدیک به یکهزار و ۵۰۰ تن از ایران به بازارهای هدف صادر شد که در همسنجی با پارسال رشدی بیش از ۱۸ درصد را نشان می دهد.
این روند افزایشی در صادرات فرش، ادامه روندی است که از سال دی ماه ۹۴ و پس از برجام آغاز شده است و پس از چند سال افت و کاهش در صادرات فرش، در دو سال اخیر شاهد توقف روند کاهشی و آغاز روند افزایشی در صادرات هستیم به طوری که در سال ۹۵، بیش از ۳۵۹ میلیون دلار فرش دستباف از کشور صادر شد که رشدی افزون بر ۲۳ درصد نسبت به سال قبل از آن داشت.
فرش ایران نیز در تولید و تجارت فرش دستباف ایران با وجود تنگناها و موانع آزاردهنده رو به بهبود بوده و گفته ها حاکی از غیرفعال بودن نیمی از کارگاه های فرش کشور مبنای درستی ندارد و بیشتر به اظهار نظرهایی سطحی و غیرعلمی نزدیک است.
با وجود روند افزایشی صادرات فرش در دو سال اخیر و پس از برجام، هنوز با متوسط صادرات سالیانه ۵۰۰ میلیون دلاری دهه گذشته فاصله داریم و موانع متعدد داخلی و خارجی تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف را آزار می دهد.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

نظر بدهید