logo-mini

به اشتراک بگذارید:

جایگاه فرش ایران در آمریکا

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

برند فرش ایران در بازارهای آمریکا در چه وضعیتی به سر میبرد؟

فرش ایران از برند و نام نیک نزد مردم امریکا برخوردار است. منتهی ما موفق نبوده ایم از وزیدن این باد موافق بهره برداری کنیم. ما اگر هوشیارانه عمل کنیم لازم نیست از صفر شروع کنیم.

با توجه به ضعف برندینگ در حوزه فرش دستباف در بازارهای خارج از کشور، راهکار پیشنهادی شما برای بهبود وضعیت برند فرش ایرانی  چیست؟

ما باید در خارج از کشور به بازاریابی و بازارسازی بپردازیم. خریدار آمریکایی نمی داند چرا باید قالی ایرانی بخرد. باید به آموزش خریداران فرش بپردازیم تا آنها نیز از فروشندگان فرش ایرانی بخواهند. در اینصورت فروشندگان هم باید تابع نظر خریداران بوده فرش ایرانی خریده و عرضه کنند. در داخل هم باید تولید و در راس آن زندگی بافنده را سروسامان داد و شرایط سفارش پذیری را مهیأ کرد. البته ما باید یاد بگیریم کمتر و بهتر ببافیم. فرش ایران نباید وارد بازی رقابت قیمت بشود.

چه عواملی باعث کاهش صادرات فرش دستباف به امریکا شده است؟

          تحریم ها کاغذ پاره نبودند. دستکم در فرش نبودند. دو دوره تحریم طولانی و غیبت در این بازار بزرگ به فرش ایران زیان رساند. بعد داشتن روابط سیاسی معقول و حساب شده و تعریف            شده   بر اساس منافع ملی عامل مهمی در توسعه اقتصادی کشور است و فرش نمی تواند از این قاعده مستثنی باشد.

رقبای فرش دستباف ایرانی چه کشورهایی هستند و حضور رقبای فرش دستباف ایرانی چه مقدار در بازار فرش ایرانی در خارج از کشور(آمریکا) موثر است؟

   هند به تنهایی حدود یک سوم فرش جهان را تولید میکند. این کشور حضور بسیار قوی در بازار امریکا دارد. پاکستان هم همینطور. کشور های چین، ترکیه، و نپال هم حضور دارند. خلاصه      ایران بر خلاف ١٠٠ تا ۵٠ سال پیش یکه تاز نیست.

ابزار فناوری اطلاعات می تواند در افزایش صادرات فرش دستباف تاثیری داشته باشد؟

        فناوری در کنار سایر عوامل میتواند کمک کند. به تنهایی کاری از فناوری ساخته نیست.

در پایان هر مطلبی که احساس میکنید نیاز است مخاطبین این رسانه بدانند و در سوالات گنجانده نشده است را بیان کنید.

بدست آوردن دوباره جایگاه فرش ایران در بازار بزرگ آمریکا کاری دشوار ولی شدنی است. برنامه ریزی با توجه به فرهنگ و روانشناسی مصرف کننده آمریکایی، و اجرای درست این برنامه را می طلبد. خوشبختانه مصرف کنندگان امریکایی آموزش پذیر هستند ولی ما کاهل هستیم و قدم کلانی در این راه برنداشته ایم و همه مان با هم کوتاهی کرده ایم و تقصیر را نباید به گردن دیگران بیاندازیم.

گر گدا کاهل بود تقصیر صاحب خانه چیست؟

مرکز محترم ملی فرش ایران

ای کاش مرکز ملی فرش که در حال حاضر توسط یکی از اهالی دلسوز فرش اداره میشود، به تدوین و چاپ جزوه و بروشور کوتاهی به زبان انگلیسی بپردازد زیر عنوان “چرا فرش ایران؟ ” که بین خریداران، دکوراتورها، مجموعه داران، واردکنندگان و دیگر افراد مرتبط با فرش در خارج از کشور پخش شود. این جزوه و بروشور میتواند به زبانهای مهم دیگر دنیا ترجمه و چاپ شود تا بتوان در دیگر کشور ها نیز انرا مورد استفاده قرار داد. این قطعا اثر مثبتی در سوق دادن تقاضا به سمت خرید فرش ایران خواهد داشت.

چرا فرش ایران؟

١- چون فرش ایران پشتوانه تاریخی، فرهنگی، و هنری دارد.

٢- فرش خوب ایرانی، سرمایه گذاری محسوب شده در بلند مدت قیمتش افزایش پیدا میکند.

٣- فرش خوب ایرانی مشکلات نگهداری و تعمیر کمتری نسبت به فرشهای غیر ایرانی دارد.

۴- فرش خوب ایرانی در بیشتر موارد توسط بافندگانی بافته میشود که کارگران صنعتی تمام وقت کارگاهای صنعتی نبوده و نسل ها است که در منزل، روستاها، ایل ها، و یا کارگاه های کوچک به کار بافت و تولید می پردازند.

۵- قالیبافان ایرانی بزرگسال هستند. در ایران قوانین روشن و سختی در رابطه با کار کودکان وجود دارد. بنابراین در تولید فرشهای ایرانی کودکان به کار گرفته نمی شوند.

۶- خیلی از نکته های دیگر

باید در تدوین این جزوه که حتما باید کوتاه ولی مؤثر و با چاپ نفیس باشد، نظر کارشناسان خارجی فرش مورد نظر قرار گیرد و به نظر کارشناسان و دست اندرکاران داخلی و ایرانی اکتفا نشود.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

نظر بدهید