logo-mini

به اشتراک بگذارید:

روش نگهداری ازتابلو فرش

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

بسیاری ما تابلو فرش هایی زیبا و نفیسی داریم که بر روی دیوار های منازلمون آویخته شدند و چون ممکنه که زیاد در دسترس ما نباشند کمتر از لحاظ نظافت به اون ها توجه بشه یا اینکه نگهداری از تابلو فرش رو محدود به گردگیری قاب اون کردیم. در صورتی که خود فرش تابلو فرش هم نیاز به نظافت و گردگیری داره  و همین کار سبب میشه تا تابلو فرش شما مثل روز اول نو و براق و چشم نواز به نظر برسه

نکات کلیدی جهت نگهداری از تابلو فرش

۱-از آویزان کردن فرش روی دیوار گچی و آهکی خودداری شود

۲-از کوبیدن مستقیم میخ بر روی فرش خودداری شود چون در صورت زنگ زدگی میخ به الیاف اسیب رسانده و موجب پوسیدگی آن می شود

۳-چون قسمت گلیم بافت فرش از دوام و استحکام لازم برخوردار نیست بهتر است قالی از قسمت حاشیه به دیوار وصل شود
۴-از تابش نور مستقیم آفتاب بر روی تابلو فرش جلوگیری کنید.

روش نگهداری ازتابلو فرش علاوه بر موارد فوق بهتر است که حتی الامکان فرش را به صورت تا شده و لوله شده نگه داری نکنیم چون در روش باز به علت وجود جریان هوا احتمال آسیب رساندن به فرش بسیار کمتر است.در صورتی که مجبور به نگه داری فرش به صورت لوله شده یا تا شده هستیم،بهتر است که برای حفظ سطح قالی عمل تا کردن از قسمت پشت صورت بگیرد تا پشت آن بیرون باشد و روی ان داخل قرار بگیرد

عمل تا کردن و یا لوله کردن به طور منظم و مرتب صورت گیرد.برای حفاظت بیشتر قالی روی ان تنباکو یا نفتالین ریخته شود و همچنین فرش را در محیط بهداشتی نگهداری کنیم و هر چند وقت یکبار فرش لوله شده و تا شده را باز کنیم و مورد بررسی قرار دهیم تا از سلامت ان مطمئن شویم.

نظافت و شستشو

  • بهترین روش برای گردگیری روزانه تابلوفرش، استفاده از برس گردگیری جاروبرقی است.
  • تنها تابلو فرشهای معتبر است که امکان شستشو با آب و صابون را دارد، اگر تابلو فرشی که در آن از رنگهای شیمیایی استفاده شده است را می شویید امکان مخلوط شدن رنگها وجود دارد. لذا در مورد اینگونه تابلو فرشها با فروشنده خود مشورت کنید.
  • به صورت کلی می‌توان گفت تابلوفرش‌ها نیاز به شست و شو ندارند. اما اگر به هر دلیلی احساس کردید تابلوفرشتان کثیف شده، از مراکز قالی‌شویی‌ معتبر که در زمینه شستن تابلوفرش نیز تخصص دارند، کمک بگیرید.
  • اگر چنین مراکزی را سراغ ندارید و مایلید خودتان این کار را انجام دهید ،
  • ۱-ابتدا تابلو را از قابش جدا کنید.
  • ۲-سپس روی تابلوفرش را با جاروبرقی که دهانه‌اش تمیز است جارو بزنید تا ذرات گرد و غبار از بین برود.
  • ۳-سپس مقداری شامپو فرش را در آب سرد حل کنید و با یک تکه اسفنج بزرگ که در این محلول غلتانده‌اید، سطح آن را بسایید.
  • ۴-برای خشک شدن، باید تابلو فرش را روی زمین، در محیط نسبتا گرم بگسترانید تا رطوبتش تبخیر شود. این کار اجازه نمی‌دهد رنگ‌های آن در همدیگر بلغزند و ادغام شوند. هرگز تابلوفرش را روی طناب پهن نکنید. چون ممکن است کش بیاید و از ریخت بیفتد. پهن کردن تابلوفرش زیر نور مستقیم آفتاب هم پسندیده نیست. و بایستی آنرا بصورت پشت و رو زیرنور غیر مستقیم قرار دهید.
  • چنانچه تابلو فرش دچار بید خوردگی شد. ابتدا باید سطحی که تابلو فرش روی آن قرار دارد را کنترل و تمیز نمود سپس نقاط بید خورده حتما باید ترمیم گردند تا هنگام شستشو قسمتهای کنار بید خوردگی آسیب نبینند.

 

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

نظر بدهید