logo-mini
فرش-سجاده-ایرانی

سجاده فرش ایرانی، یادآور اصالت و زیبایی

به اشتراک بگذارید:

سجاده فرش ایرانی، یادآور اصالت و زیبایی

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

سجاده فرش ایرانی، یادآور اصالت و زیبایی

بافت سجاده فرش ایرانی، پیشنهادی بود که برای اولین بار از سوی طراحان فرش ایرانی مطرح شد. این ایده، با استقبال زیادی از سوی بافندگان فرش مواجه شد. رفته رفته این هنر توسعه یافت. تا آنجا که مساجد کشورهای عربی نیز از این هنر وام گرفتند و در صدد استفاده از سجاده فرش ایرانی برآمدند. سجاده فرش ایرانی با داشتن طرح و نقش‌های زیبا، یادآور معنویت بود و این موضوع باعث علاقه بیشتری نسبت به این هنر شد. نقش محراب بر روی سجاده فرش ایرانی، نماد جایگاه نیایش و عبادت برای نمازگزاران است.

سجاده فرش ایرانی در آیینه تاریخ

پس از رواج دین اسلام در ایران، برگزاری نمازهای جماعت در بین مسلمانان رواج پیدا کرد. سجاده فرش ایرانی برای برپایی نماز بسیار برای مسلمانان کاربرد داشت. رفته رفته طرح‌ها و نقشه‌های جدیدتری بافته شدند. طرح‌هایی که در حال حاضر جزء زیباترین و اصیل‌ترین سجاده فرش‌های ایرانی محسوب می‌شوند.
قدیمی‌ترین سجاده فرش مربوط به دوره صفوی در قرن دهم هجری قمری است. تنها در قرن دهم بود که سجاده‌هایی با طرح زیبا و بافت خوب در ایران به وجود آمد.

 

دوره صفویان و سجاده فرش ایرانی

گرچه از پیش از حکومت صفویان بافت فرش بین ایرانیان رایج بود اما دوره شکوفایی و اوج بافت فرش‌های نفیس و خاص را در دوره صفویان شاهد بوده‌ایم. در این دوره تجارت سجاده فرش ایرانی رایج شد و این کالا به اوج زیبایی خود رسید. یکی از سجاده فرش‌های بافته شده در این دوره که بسیار نفیس و اصیل است، در موزه متروپولیتین نیویورک نگهداری می‌شود. قالیچه‌ی سجاده‌ای نفیس محرابی قندیلی مزیّن به آیات قرآن کریم، یکی دیگر از یادگارهای ارزشمند هنر ایرانی و اسلامی دوره صفویه است که مورد توجه هنرمندان، فرش‌بافان و علاقه‌مندان به هنر ایرانی و اسلامی قرار دارد. این سجاده فرش ها، هم اکنون در خزانه موزه آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود.

 

مسلمانان چرا به سجاده فرش ایرانی نیاز داشتند؟

در زمان صفویان مذهب رسمی ایرانیان، تشیع بود. پس یکی از دلایل نیاز به سجاده فرش ایرانی، ادای فریضه نماز بین اکثریت مردم آن زمان بود. نمازگزاران به پاکی و تمیزی محل عبادتشان بسیار اهمیت می‌دادند. ازاین‌رو، سجاده فرش ها به آن‌ها کمک می‌کرد تا در محلی پاک و عاری از آلودگی نماز را به‌جا آورند.
به‌مرورزمان، با پیشرفت تکنولوژی، این‌گونه سجاده فرش‌ها، نه توسط دست، که توسط ماشین‌های بافندگی در متراژهای بالا بافته شدند. متولیان مساجد و اماکن مذهبی نیز استقبال زیادی از این محصول زیبا کرده و برای خرید آن اظهار تمایل کردند.

 

سجاده فرش ایرانی را از کجا بخریم؟

سجاده فرش دستبافت در حال حاضر بسیار کمیاب است. اما فرش‌های سجاده‌ای ماشینی را می‌توانید از کارخانه‌های تولیدی معتبر خریداری کنید. یکی از این شرکت‌های تولیدی اصیل، شرکت محراب نقش کاشان است. این شرکت سال‌هاست که در این صنعت مشغول به فعالیت بوده و سجاده فرش‌های نفیس و زیبایی را در شانه‌ها و تراکم‌های مختلف برای مکان‌های مذهبی و بقاع متبرکه تولید می‌کند.
شما می‌توانید چند نمونه از طرح‌های محراب نقش را در ادامه ببینید.

سجاده فرش دستبافت گونه (۳)  قیمت سجاده متری  سجاده فرش دستبافت گونه (۱)

شرایط استثنایی برای خریداران سجاده فرش ایرانی

اگر قصد خرید سجاده فرش ماشینی دارید، می‌توانید از خدمات محراب نقش برای خرید استفاده کنید.

بن هدیه ۳ میلیون تومانی
تعویض فرش‌های کهنه با سجاده فرش نو
هزینه نصب رایگان
مشاوره رایگان خرید فرش

 

تماس با ما

۰۹۱۳۳۶۱۷۲۵۶ – ۰۹۱۳۳۸۹۹۵۱۹ – ۰۳۱۵۴۷۵۱۳۶۵

محراب نقش، همدم سجده‌های عاشقانه شما

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

نظر بدهید