logo-mini

به اشتراک بگذارید:

فرش خلخال مورد حمایت قرار می گیرد

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

یکی از بهترین و نفیس ترین فرش های تمام ابریشمی صادراتی کشور به دست هنرمندان فرش دستباف شهرستان خلخال بافته می شود
با اقدامات حمایتی از جمله پرداخت تسهیلات مورد نیاز ، تامین مواد اولیه تولید فرش و نیز فراهم کردن زمینه بازار فروش فرش های نفیس و گرانقیمت ابریشمی خلخال صنعت فرشبافی این شهرستان را توسعه دهند.
فرماندار خلخال نیز در این بازدید از فعالیت بیش از سه هزار بافنده فرش در مناطق شهری و روستایی این شهرستان خبر داد و گفت: هم اکنون یک تعاونی فرش دستبافت با بیش از یک هزار و ۱۰۰ عضو و بیش از ۲ هزار بافنده فرش تک بافت در مناطق مختلف این شهرستان در تولید فرش فعالیت دارند.
فریدون بابایی افزود: در سال های گذشته یک هزار و ۵۰۰ فرشباف خلخال زیرپوشش بیمه تامین اجتماعی بوده و از مزایای این بیمه بهره مند شده بودند ولی با اجرای قانون جدید بیمه فرشبافان از سال ۹۲ تاکنون ۹۰۰ نفر از تعداد بیمه شدگان حذف و در حال حاضر تنها ۶۰۰ نفر از فعالان صنعت فرش دستبافت این شهرستان زیرپوشش بیمه تامین اجتماعی باقی مانده اند.
وی تامین مواد اولیه ، فقدان مرکز و یا نمایشگاه دایمی فروش و مشکل تامین مواد اولیه استاندارد همراه با تامین سرمایه در گردش برای ادامه فعالت در زمینه صنعت فرش دستبافت خلخال را از جمله مشکلات فعالان در این صنعت شهرستان اعلام و خواستار مساعدت مسوولان استان برای رفع موانع و مشکلات این قشر مولد کار و تولید شد.
شهرستان خلخال با ۹۵ هزار نفر جمعیت در ۱۱۵ کیلومتری جنوب اردبیل قرار دارد.
فرش اردبیل در زیر مجموعه فرش آذربایجان قرار دارد. با اینکه در گذشته در بسیاری از خانواده های شهری و روستایی بافت فرش رواج داشت اما در سال های اخیر این صنعت دستی به فراموشی سپرده شده و بازار خود را در بازارهای داخلی و خارجی از دست داده است.
۳۲
هزار بافنده فرش در استان اردبیل شناسایی شده که نیازمند برنامه و خدمات هستند و باید برنامه منسجمی برای رونق بازار تهیه شود.
مجموعا سالانه به طور متوسط ۱۲۰ هزار متر مربع فرش دستباف در استان اردبیل بافته می شود که متاسفانه این متراژ در سال های اخیر کاهش یافته و به ۹۰ هزار متر مربع نیز رسیده است که این کاهش متراژ به دلیل تنوع تولید فرش های ماشینی همراه با گرایش مردم به کف پوش های جدید که ارزان قیمت و در دسترس هستند بوده اس

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

نظر بدهید