logo-mini

به اشتراک بگذارید:

مسجد سنگی اورامان

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

مسجدی سنگی در روستای اورامان تخت در دامنه کوه‌های شاهو از توابع شهرستان مریوان در استان کردستان در چهار طبقه ساخته شده است.

این روستا که به دلیل معماری سنگی و پلکانی بودن بافت مسکونی و طبیعت سر سبز شهرت یافته است مسجدی را در دل خود بنا نهاده که انگار جزیی از خود طبیعت می باشد و این یکی از ویژگی های مهم معماری این مسجد است و آنهم استفاده از مصالح طبیعی با وام گرفتن از مهارت استادکاران بومی در تراش سنگها از دل کوه تا چیدمان ماهرانه‌ی آنها و تا خلق پنجره‌ها و درهای ورودی ودکوراسیون داخلی با استفاده از چوب گردوی خود منطقه که بیشتر به تابلوی هنری چوبی می نمایاند که چشم از نظاره آن تأمل می‌کند.

نمای بیرونی مسجد در مرکز خانه های روستایی اورامان تخت همچون دژی سنگی به نظر می آید. در و پنجره‌های مسجد از چوب گردو و با رنگ و لعاب ویژه این مناطق با دستان هنرمند استادکار بومی این ناحیه ساخته شده است. در ورودی مسجد به نام مبارک محمّد (ص) مزین است و در آستانه ورود به این مکان مقدس، فضای متبرکی ایجاد می کند. درون مسجد ۱۴ ستون سنگی قرار دارد که با چوب گردو روکش شده اند و نقش برجسته هایی به صورت اسلیم بر آنان کنده شده است. چهار سوی دیوار بالکن مسجد با چوب گردو اسماء متبرک الهی منبت کاری شده و به صورت زیبایی با تزئین خاص قرار گرفته است. سقف مسجد نیز به نام زیبای الله جل جلاله و پیامبر رحمت با رنگ های سبز و سفید که ردی از رنگ طلایی از دل آن گذشته، مزین شده است.

مسجد-سنگی-اورامان

این مسجد که در چهار طبقه و با مصالح بومی و طبیعی بنا نهاده شده که معماری آن انگار از سبک معماری پایدار پیروی کرده است. (از ویژگی‌های معماری پایدار کاهش مصرف منابع غیر قابل تجدید- توسعه محیط طبیعی- حذف یا کاهش مصرف مواد سمی و یا آسیب رسان بر طبیعت، در صنعت ساختمان سازی و…) که در این سازه رعایت شده است،

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

نظر بدهید