logo-mini

به اشتراک بگذارید:

اداب واقامه نماز در ایات و روایات

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

حکایت نماز

لاصَلوهَ لِمَن لایُطِعِ الصَّلاه، و طَاعَهُ الصَّلاهُ أن تَنهَی عَنِ الفَحشاء و المُنکر

کسی که مطیع نماز نباشد، نمازش کامل نیست و اطاعت از نماز همان دوری از فحشاء و منکر است.

بحار الانوار، ج۸۲ ص ۱۹۸

عربی به مسجد پیامبر- صلی الله علیه و آله وسلم- وارد شد،دو رکعت  نماز با عجله تمام گزارد. درهیچ  رکنی رعایت شرایط و آداب آن نکرد و در قرائت  و حفظ مخارج و الفاظ، وحروف وکلمات هیچ گونه دقت نکرد. وبا  طمأنینه وسکون و وقار و خضوع وخشوع به جا نیا ورد. از قضا حضرت زین العابدین(ع) این حالت اورا مشاهده می‏کرد.بالأخره، اعرابی نمازش رابه سرعت پایان بخشید و دستهایش را برای دریافت مزد نمازی که خوانده بود بلند کردوگفت: خدایا! اعلی علیین بهشت را روزی من کن،ویک قصر زرین وچهار حوریه به من بده.امام سجاد(ع) فرمود: ای برادر عرب!کابین و ازدواج بزرگی را طالب هستی !.۲ یعنی،نمازی با این وصف که هیچ گونه شرائط  و آدابی نداشته وفاقد هرگونه شرائطی است، چگونه توقع داری که بهترین نعمتها وعالی ترین مکانها از آن تو باشد.

ازبیان حکیمانه حضرت امام خمینی نیزبرمی آید که خدای تبارک وتعالی به قدرکیفیت عبادت واهمیت آن با ابعاد  و سیعش پاداش و اجر می‏دهد.بهشت و حوروقصور به نماز با شرائط می‏دهد نه به عبادات دست و بال شکسته وباطل.

فلسفه حجاب زنان در نماز چپست ؟وچرا زنان باید در نماز پوشش داشته باشند

الصَّلاهُ تَسوَدُّ وَجه الشَّیطان

 
نماز چهره شیطان را سیاه می کند.

نهج الفصاحه، ص ۳۹۶

حجاب و پوشش بانوان در نماز، علل و فلسفه‏هاى متعددى دارد؛ از جمله:الف. این خود نوعى تمرین مستمر و همه روزه براى حفظ حجاب مى‏باشد و یکى از عواملى است که در پاسداشت دائمى پوشش اسلامى زن و جلوگیرى از آسیب‏پذیرى آن، نقش مهمى ایفا مى‏کند.

ب. وجود پوشش براى تمام بدن و داشتن پوششى مخصوص براى نماز، توجه و حضور قلب انسان را بیشتر می‏کند و از التفات ذهن به تجملات و چیزهاى رنگارنگ میکاهد و ارزش نماز را صد چندان می‏کند.

پ. داشتن پوشش کامل در پیشگاه خداوند، نوعى ادب و احترام به ساحت قدس ربوبى است. ازاین‏رو براى مرد نیز دربر داشتن عبا و پوشاندن سر در نماز، مستحب است افزودن بر آن، حکم پوشش در نماز، با حفظ حجاب در برابر نامحرم تفاوت‏هایى دارد و با آن قابل مقایسه نیست؛ مثلاً پوشاندن روى پا در برابر نامحرم واجب است؛ ولى در نماز – بدون حضور نامحرم – واجب نیست.

نماز وسیله قرب الاهی ومعراج مومن

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در این باره می فرمایند:

« الصلوه قربان کل تقی؛ 

 نماز مایه قرب هر انسان متقی است. »

« الصلوه معراج المومن؛

 نماز معراج مومن است. »

ازامام باقر(ع) نقل است که فرمود:خدمت پدرم رسیدم مشاهده کردم به جایی از عبادت رسیده که هیچ کس نخواهدرسید صورتش،از شب زنده داری زرد و چشمها از شدت گریه مانند آتش سرخ گردیده،پیشانی اش از کثرت سجده پینه بسته،قدمها و ساق پای مبارکش به واسطه زیادی سرپا ایستادن درنماز ورم کرده بود.فرمود:من از دیدن آن حال دیگر نتوانستم خودداری کنم،دلم سوخت وشروع به گریه نمودم.درآن موقع پدرم به فکر فرورفته بود.پس ازمختصرزمانی متوجه من شد،فرمود:پسرجان یکی ازجزوه های‏

 عبادت علی بن ابیطالب(ع) رابیاور!جزوه ای راتقدیم کردم.اندکی ازآن راخواند.باخاطری افسرده جزوه رابه زمین گذاشت وفرمود: «چه کسی قدرت دارد مانند علی(ع)عبادت نماید.»۱. بحار،ج‏۱۱، ص‏۲۳٫

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

نظر بدهید