logo-mini

به اشتراک بگذارید:

استانداردهای لازم در فرش سجاده ای

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

برخی از هیئت امنای مساجد که قصد خرید فرش سجاده ای یا تشریفات برای مسجد یا نمازخانه خود دارند غالبا از کیفیت و چگونگی انجام مفروش کردن مسجد آگاهی  زیادی ندارند. آنها غالبا تنها به زیبایی و منظم شدن و مرتب شدن مسجد خود می اندیشند.

در حالی که اساسا قیمت فرش سجاده ای بر پایه طرح و زیبایی، قیمت گذاری نمی شود بلکه بر اساس کیفیت فرش – یعنی نوع دستگاه بافندگی، تعداد شانه و تراکم سجاده فرش و نوع جنس نخ و میزان خاب فرش سجاده ای می باشد.

فرش های صددرصد اکریلیک تفاوت ظاهری چندانی با فرشهای پلی استر ندارند و تشخیص آنها فقط در آزمایشگاههای نساجی امکان پذیر می باشد. فرش مناسب برای مساجد فرشی است که از جنس با کیفیت تر و با دوام تری برخوردار باشد. در فرشهای سجاده ای تمام اکریلیک به دلیل اینکه نخهای اکریلیک از ساختار مولکولی مستحکمتر و لطافت بیشتری نسبت به فرش های پلی استر  برخوردارند این فرش ها بیشتر مورد استقبال واقع شده اند. فرایند تولید نخ های اکریلیک در پالایشگاه ها هزینه بسیار بیشتری نسبت به نخ های پلی استر را شامل می شود بخاطر همین نخهای اکریلیک قیمتی تقریبا دو برابر نخهای پلی استر دارند.

سجاده فرش ها به دلیل پاخور بالا و نیاز به شستشوی هر ساله باید از جنس نخ تمام اکریلیک باشند و اگر از نخهای پلی استر بافته شوند خیلی زود مندرس می شوند و ظاهر اولیه و کیفیت خود را از دست می دهند.سجاده فرش هاباید حداقل ۱۲ میلیمتر خاب (ضخامت) داشته باشد تا در شستشوی هر ساله قوام خود را حفظ کند و زود مندرس و پودنما نشود. بالابردن ضخامت (خاب) فرش فقط در فرشهای ۵۰۰ شانه امکان پذیر است و در دستگاههای تولید فرشهای ۷۰۰ شانه نمیتوان بیش از ۱۰ تا۱۱ میلیمتر به فرش ضخامت داد.

تشخیص میزان خاب فرش سجاده ای
از طریق وسیله مقیاس سنجیی بنام گِیج امکان پذیر است ولی در صورت دسترسی نداشتن به این ابزار می توان از طریق وزن کردن فرش روی باسکول و با مقایسه کردن آن با حد استاندارد(۳۸ کیلو برای فرش ۱۲ متری ۵۰۰شانه با تراکم۱۰۰۰ و وزن ۴۸ کیلو برای فرش ۱۲ متری ۵۰۰ شانه با تراکم ۱۲۰۰) به مطلوب بودن فرش سجاده ای خریداری شده پی برد.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

نظر بدهید