logo-mini

به اشتراک بگذارید:

ارزش صادرات فرش ایران در پنج ماه اخیر

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

ارزش صادرات فرش ایران در پنج ماه اخیر

وزارت کار ارزش صادرات فرش دستباف ایران در پنج ماهه امسال را ۱۲۰ میلیون دلار ذکر کرد. بر اساس آخرین آمار موجود، میزان تولید فرش دستباف بیش از پنج میلیون متر مربع است. تعداد شاغلین صنعت فرش دستباف و صنایع جانبی نیز بیش از سه میلیون نفر است که از کل شاغلان ۴۷۰ هزار بافنده تحت پوشش بیمه ویژه قالیبافان قرار دارند.

میزان صادرات فرش دستباف در سال ۱۳۹۵بیش از ۳۵۰ میلیون دلار ذکر می شود.ارزش صادرات فرش دستباف در پنج ماهه نخست امسال ۱۲۰ میلیون دلار بوده است.

کار و رفاه اجتماعی، درحال حاضر ۱۷۰۰ تعاونی در حوزه تولید و تامین نیاز تولید کنندگان فرش دستباف فعالیت دارند و بیش از ۶۳ هزار نفر در آنها عضو هستند.

صنعت فرش دستباف از صنایع کاربر و ارزشمند و یکی از بهترین و پردرآمدترین صادرات کشور به شمار می‌رود که با هزینه‌های اندک و استفاده از تجهیزات ساده در کارگاه‌های خانگی، موجب اشتغالزایی قابل ملاحظه‌ای در اقتصاد کشور می شود.

این صنعت علاوه بر قالیبافی، فعالیتها و مشاغل جانبی دیگری نظیر رنگ فروش، رنگرز، نخ ریس، طراح، چله کش، صادر کننده و بازرگان را هم در برمی‌گیرد که نرخ اشتغالزایی این صنعت را افزایش می‌دهد.

ایجاد اشتغال مستقیم و غیر مستقیم، ایجاد ارزش افزوده، افزایش صادرات و درآمد ارزی و رونق و توسعه زندگی روستایی از مزیتهای مهم ذکر می شود.

با وجود مشغله‌های دنیای جدید و دغدغه‌های جهان صنعتی در خارج و داخل کشور ‌نام ایران با فرش گره خورده است و فرش علاوه بر جنبه‌های اقتصادی، معرف فرهنگ هنر اصیل ایرانی و توانمندی‌های فوق العاده ایرانیان است.

در صورتی که از این صنعت حمایتهای لازم و مناسبی صورت نگیرد در آینده نزدیک با وجود کشورهای رقیب تولید کننده این محصول در جهان شاهد افول این صنعت در کشور و از دست دادن بازارهای خارجی خواهیم بود.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

نظر بدهید