logo-mini

به اشتراک بگذارید:

محقق شدن شعار امسال باحمایت از فرش دستباف

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

حمایت از فرش دستباف لازمه تحقق شعار سال است

حمایت از قالیبافان و صنعت فرش دستباف به عنوان یک کالای ۱۰۰ درصد ایرانی یکی از موارد لازم برای تحقق شعار امسال مبنی بر ‘حمایت از کالای ایرانی’ است.

اگر تسهیلات ارزان قیمت در اختیار قالیباف برای تولید فرش بیشتر و در اختیار مصرف کننده برای خرید فرش دستباف قرار گیرد می تواند اقدام موثری در راستای حمایت از کالای ایرانی باشد.

از سوی دیگر نهادهای دولتی و غیردولتی می توانند فرش دستباف را به عنوان جایزه برندگان یا تقدیرشوندگان در همایشها و برنامه های سالانه در نظر بگیرند تا از این کالای ایرانی حمایت شود.

 فرش دستباف از مواد اولیه آن گرفته تا طرح، نقشه و بافت یک محصول کاملا ایرانی است و باید این کالا در اولویت توجه مسئولان به عنوان برنامه هایشان برای تحقق شعار سال و عمل به فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی قرار گیرد.

 بطور متوسط سالانه ۷۵۰ هزار مترمربع قالی، قالیچه و فرشهای تزیینی در خراسان رضوی تولید و به بازار عرضه می شود و ۹۰ هزار قالیباف، ۵۰۰ کارگاه قالیبافی مجوزدار و ۱۵ هزار قالیباف بیمه شده در این استان فعالیت دارند.

براساس آخرین آمار تا پایان بهمن پارسال هشت هزار و ۵۱۸ کیلوگرم فرش دستباف به ارزش ۵۰۵ هزار و ۱۵۸ دلار معادل ۱۷ میلیارد ریال از این استان به کشورهای قطر، استرالیا، کویت، امارات متحده عربی، کانادا و بحرین صادر شد.

 در این مدت اقداماتی از جمله صدور ۱۱۰ فقره مجوز مشاغل کسب و کار خانگی به صورت مستقیم و ۲۳ فقره مجوز به صورت پشتیبان، ۱۶ فقره پروانه تولید غیرمتمرکز فرش دستباف و اشتغالزایی برای ۱۹۰ نفر در حوزه فرش انجام شد.

رئیس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: پارسال با پرداخت تسهیلات بخش مشاغل خانگی به میزان سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال برای ۵۰ نفر در حوزه قالیبافی اشتغالزایی شد.

وی اضافه کرد: همچنین سال گذشته ۲۲ نفر به عنوان افراد پشتیبان مشاغل خانگی در حوزه فرش دستباف برای دریافت ۱۱ میلیارد و ۱۲۰ میلیون ریال به بانک معرفی شدند که این مهم زمینه اشتغال را برای ۲۴۵ نفر فراهم کرد.

او صدور پروانه قالیشویی و صنایع جانبی را برای چهار نفر و معرفی آنان برای دریافت تسهیلات به مبلغ ۱۰ میلیارد ریال، معرفی پنج قالیباف برای بهره مندی از تسهیلات مناطق روستایی از دیگر اقدامات این نهاد طی سال گذشته در حوزه فرش دستباف ذکر و بیان کرد: پارسال ۶ نفر از دانش آموزان و دانشجویان خراسان رضوی نیز در المپیاد ملی فرش دستباف در کاشان رتبه های نخست تا سوم را کسب کردند و گواهینامه مهارت برای ۳۲۰ نفر از دانش آموزان هنرستان طی برگزاری دوره آموزشی ارتقای مهارت قالی بافان در هفت شهر استان صادر شد.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

نظر بدهید