رییس مرکز ملی فرش ایران گفت: نفس این ایده که از فرصت جام جهانی برای مطرح کردن فرهنگ و هنر کهنسال ایرانی استفاده کنیم بسیار نیکوست و فرش ایرانی به عنوان نام و نشانی شناخته شده در دنیا می تواند این نقش را به خوبی ایفا کند.

به فاصله اندکی از حواشی ایجاد شده درباره لباس تیم ملی فوتبال در جام جهانی ۲۰۱۸، فدراسیون فوتبال از سه تخته فرش ایرانی که برای اهدا به کاپیتان‌های تیم‌های ملی اسپانیا، پرتغال و مراکش رونمایی کرد.
آنگونه که در اخبار منتشره از سوی فدراسیون فوتبال آمده است، این فدراسیون ۸ تخته فرش نفیس ایرانی را که توسط فرشبافان ماهر و چیره دست شهر تبریز بافته شده برای اهدا به کاپیتان‌های ۳ کشور همگروه ایران و همچنین موزه جام جهانی، موزه فیفا و آستان قدس رضوی و… در نظر گرفته که ۳ فرش اهدایی به کاپیتان‌های اسپانیا، پرتغال و مراکش آماده شده است. قرار است کاپیتان تیم ملی ایران قبل از آغاز بازی در مراسم پیش از بازی این فرش‌های ایرانی را به کاپیتان‌های همگروهان ایران اهدا کند.

در این باره به سراغ مرکز ملی فرش ایران رفتیم تا جزییات بیشتری از این ماجرا را بشنویم که پاسخ شگفتی آور بود!

رییس مرکز یادشده اعلام کرد: «این فرش ها هنوز بافته نشده اند و در مراحل ابتدایی بافت قرار دارند. فدراسیون فوتبال در واقع عکسی از نقشه این سه فرش را رونمایی کرده است. شاید فدراسیون خواسته است با توسل به خبر رونمایی آنها، از این فرشها در نقش ضربه گیر برای حواشی ایجاد شده درباره لباس تیم ملی استفاده کند!»

جزئیات فرش های بافته شده جام جهانی

حمید کارگر با ارایه اطلاعات کاملتری درباره این فرشها گفت: «این فرش ها به همت و هزینه شخصی آقای عادل غیبی یکی از فعالان فرش ایران در ژاپن و با طراحی آقای مهدی شاهی و بافت آقای حسین کاظمی در تبریز بافته شده و در اختیار فدراسیون فوتبال ایران قرار می گیرد و تولید این فرش ها برای فدراسیون فوتبال هزینه ای ندارند.»

وی درباره چگونگی این رخداد افزود: «نفس این ایده که از فرصت جام جهانی برای مطرح کردن فرهنگ و هنر کهنسال ایرانی استفاده کنیم بسیار نیکوست و فرش ایرانی به عنوان نام و نشانی شناخته شده در دنیا می تواند این نقش را به خوبی ایفا کند. در همین راستا در دوره های پیشین المپیک و جام جهانی بارها دستبافته هایی از سوی فعالان فرش ایران بافته شده اند که شوربختانه در بسیاری از مواقع به عنوان اثری نفیس و درخور توجه نبوده اند و نوعی برخورد صوری و ساده انگارانه را شاهد بوده ایم که نه قرابتی با اصالتهای فرش ایرانی داشته اند و نه سخنگویی شایسته برای هنر این سرزمین بوده اند»

رییس مرکز ملی فرش ایران ادامه داد: «فرصت حضور در جام جهانی فوتبال فرصتی نادر و ارزشمند است. در این رقابت ها چه برنده باشیم، چه بازنده، کمینه ۲۷۰ دقیقه در برابر چشم جهانیان هستیم و باید این مجال را قدر بشناسیم و برایش تدبیر کنیم. بنابراین بهتر آنست که فدراسیون فوتبال به جای آغوش گشودن بر انواع و اقسام دستبافته هایی که از جای جای کشور به آنها پیشکش می شود، با قدردانستن این علاقه و تمایل فعالان فرش، صرفاً به دنبال دریافت رایگان فرش و قطار هدایا نباشد و با هزینه کردن در این زمینه و استفاده از آرای کارشناسان و صاحب نظران، دستبافته هایی فاخر و بی مانند را به سان سفیر فرهنگی کشورمان راهی دیگر کشورها کند».

جزئیات فرش های بافته شده جام جهانی
وى ضمن تحسین علاقه مندى و همراهى فعالان فرش کشور با انتقاد از رویه معمول فدراسیون فوتبال گفت: “اگر قصد کرده اند با رونمایى از فرشهایى که هنوز بافته نشده اند حواشى ایجادشده براى پیراهن تیم ملى را به حاشیه برانند حرفى نیست، اگر مى خواهند بدون هزینه و صرف اعتبار هدایایى را پیشکش تیم هاى حریف کنند هم حرفى نیست؛ اما گاه و بیگاه با اعتبار چندهزارساله فرش ایران بازى نکنند. ”

کارگر ادامه داد: “برند “پرشین کارپت” آسان به دست نیامده است و در طول سده هاى متمادى با همت هنرمندان گمنام این سرزمین و در قرابت و پیوند با خرده فرهنگهاى اقوام ایرانى شکل گرفته و در دنیا شناخته شده است و نمى توان به آسانى این اعتبار را به حراج گذارد.”

وى افزود: در این سالها شاهد بوده ایم که جز در مواردى انگشت شمار -از جمله آنچه از سوى آقاى غیبى تولید و هدایت شده است- در دیگر موارد فرش هایى ناپسند و فاقد معنا و اصالت بافته شده و با استقبال فدراسیون فوتبال مواجه شده اند تو گویى مفت باشد گلوله جفت جفت باشد!”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + هفت =