logo-mini

به اشتراک بگذارید:

تاریخچه فرش سنقر

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

تاریخچه فرش سنقر

در شهر کوچک سنقر به دست مردم با ذوق شهر و روستای اطراف آن ، فرشهایی بافته می شود که حداقل قدمت انها به هفتاد سال پیش می رسد و معروف ترین فرش کرمانشاه است . سیسل ادواردز در کتاب قالی ایران «طی سا لهای ۱۹۴۸- ۴۵از بافته های سنقر به نام بافته های کردی یاد کرده است و درباره آنها می گوید ناحیه اصلی تهیه قالچه های عشایری کردستان در داخل دایره ای با شعاع ۵۰ میل ( هشتاد کیلو متر ) قرار دارد و مرکزآن قدر به سوی مغرب و قروه است این ناحیه شامل روستایی کلیایی و شهر کوچک سنقر است که بازار این صنعت به شمار می رفت گروه دوم در شمال غربی کلیایی واقع شده و مرکز آن شیرین آباد است بیست سال قبل دستبافته ناحیه کلیایی در سال بالغ بر چندین هزار تخته بود ، ولی ، به تدریج این میزان کاهش بافت . در حال حاضر میزان فرآورده این ناحیه برابر با مجموعه فرآورده های سایر نواحی کردستان است . روستاهای شیرین آباد از لحاظ اهمیت دردرجه دوم قرار دارد. قالیچه هایی که در این روستا تهیه می شود قدری به فرآورده های بیجار شبیه اند (ادواردز- ص ۱۴۳- ۱۳۶۸) بایداین نکته را از قلم ننداخت که تاریخچه این فرش مطمئنا بیش از این تاریخی است که در کتاب های اختصاصی فرش ارائه شده است وبا توجه به نقوش اسطوره ای وافسا نه ای که ریشه در فرهنگ ایران زمین دارد مسلما این موضوع جای تحقیق و بررسی دارد
برخی از ویژگی های فرش سنقر و کلیایی

رنگ:رنگ مصرفی در فرش های این ناحیه گیاهی با فام روشن و اغلب از رنگ های قرمز، آبی، طلایی، قهوه ای، و شتری است. عشایر مقیم در این استان چیدمان رنگ ها در زمینه و حاشیه فرش ها را بسیار جالب و زیبا انجام می دهند.بافت:فرش های عشایر کلیایی معمولاً قالیچه کلگی و گاهی بزرگ پارچه است و با ابعاد ۲۲۰ × ۱۲۰ سانتی متر و ۲۸۰ × ۱۸۰ سانتی متر بافته می شود.تار و پود این فرش ها پنبه ای و پرز آن پشمی است و با گره نامتقارن و معمولاً درشت باف و محکم بافته می شود.طرح و نقش:طرح این فرش ها بیشتر از فرش بیجار پیروی می کند و نقوش آن هراتی با سبک شاخه شکسته است که با گل ها و نقوش پرندگان چهارپر و هشت پر و نقش بازوبند و حواشی هراتی زینت یافته است. یکی از بازارهای فرش این ناحیه همدان است و این فرش ها را در ردیف قالیچه های موصل در این بازارها عرضه می کنند.

بافت قالی کلیایی دارای پیشینه‌ای ۴۰۰ ساله دانسته شده‌است. قالی کلیایی ۳۲ طرح و نقشه ویژه دارد. مرکز ملی فرش ایران با همکاری نهادهای مرتبط جهانی، قالی کلیایی را با شماره ثبت ۱۰۲۳ و با نشان «سنقر و کلیایی» به عنوان یک برند جهانی در کنار قالی ۱۳ منطقۀ دیگر ایران ثبت کرده‌است.

انواع

انواع فرشهای سنقرمیتوان بدین قرار نام برد: نقشه سروی (مجنون شاخ شکسته ) که از قبل معروفیت داشته است ،نقشه بندی (بازوبندی) ، بندی( نقشه حصیری )،پروانه (سم و پروانه )، سمن قوری ، نخودی ، معمولی ، درختی (بدون برگ و شاخه)، سیخ کبابی ( (پنکه ، سم گاوی )(برخی نامهای فرش در این مناطق کلاً بر خاسته از زندگی روزمره و اشیاء و ابزار مورد استفاده در زندگی عادی است ) دوگل اکبر آباد ، دوگل ( هفت تیری و گل بریده )، که در منطقه بافته می شود . نقشه حسین آباد که سابقه هفتاد ساله دارد ودر ناحیه سنقر بافته می شود ، و تفاوتهای با نقشه های حسین آباد دیگر مناطق دارد. در حاشیه این فرش نوعی طرح به شکل شانه وکشتی وچشم گاوی ( سه نقطه ) منگوله ( نقطه) وحاشیه کوچک به نام گل قزل می شود. درون گوشواره (لچک) ماه دارد وپرنده ای به شکل گنجشک که در محل ملوچ گفته می شود ( نه مثل گنجشک است و نه بلبل ) در لچکی آن دیده می شود . نقش بندی حاشیه مخصوص دارد که در آن اره و شمامه ( نوعی گیاه معطر به شکل کدو ) که مصرف بوییدنی دارد دیده می شود .درروستای مارن گاز ، لیلمانج ، کلبی آباد . ده هواسی از نقش بندی استفاده می شود .

نقشه های دیگر عبارت اند از: نقشه معروف به تلفنی ( محراب ، کرمانی ) نقشه مچی نقشه پنجه کف ساده ( سماوری) ، ترنج لنجاب ، نقشه تخت جمشید ، (خانم باف کله سفید ) نقشه شب پره ، نقشه ماهی گردکانه ، گل لاله ( نقشه جدیدی است ) گل سرخ ، گل و بلبل ، ماهی تکاب ، جوزان ، گل فرنگ ، پلنگی ، گلدانی ، قابقابی ، ( بختیاری ) ، قم ، کلاه فرنگ ، گل میرزایی ، درختی یکطرفه قم  ، کاشان ، مینا خانی ، ظل السطان ، شکار گاه تک گل ( داش بلاغ ) تک گل شاه ویس آباد ، شیر سنگی ( جدید ) که به طرح محبی معروف است . نقشه سید عبدالهی ( این نقشه با فرشی که با این عنوان درکرمانشاه بافته می شود و نوعی فرش شهری معروف بوده است متفاوت است ) فرش قدیمی دیگری که پنجه غازی نامیده می شود نقشه ای به نام حوض حوضی در قدیم به دست خانم پناهی بافته شده است که در حاشیه آناره ولاله دیده می شود .

شاید اغراق نباشد که قالیچه های مناطق کردنشین را ،شاید به دلیل زندگی کردان که دایماً با طبیعتی زیبا وچشنواز وکوهستانه

ای سر بلند ومراتع سرسبز در تماس اند از زیبا ترین فر شهای ایران بنامیم این کیفیت ناب طبیعی را عمدتا در وجود نقوش خود جوش وذهنی که منطقه و روستا به روستا متفاوت است می توان دید. و سر منشاء در زندگی روزمره افراد و اقوام ساکن در این منطقه دارد که در بوم نقاشی به نام فرش وقالی و گلیم و دیگر صنایع دستی التزام عملی یافته است و از ویژگی های مهم این قالی به حساب آورد استفاده از پشم گوسفند که از نزدیکترین ابزار تاثیر گذار برایجاد یک کار هنر محسوب می شود نباید غافل شد پشم مصرفی در فرش سنقر قاعدتااز نوع پشم کرمانشاهی است که در حدود سی میکرون قطر و شش سانتی متر طول دارد این پشم به دلیل قابلیت ارتجاعی فوق العاده و جعد طبیعی مناسب یکی ازمطلوب ترین انواع پشم برای فرش محسوب می شود به خصوص فر شهای درشت و باف و پرز های بلند تاثیر گذار در نوع فرش است که نباید از آن غافل شد از ویژگی های منحصر به فرددیگر این قالی می توان  به رنگ های به کار رفته در این قالی اشاره کرد که رنگهای مصرفی منطقه بیشتر در مایه قرمز درخشان ، سرمه ای ، نارنجی ، (دوغی) ، و قهوهای می باشد که از مواد گیاهی ومواد طبیعی به دست می آید

قالی های سنقر اغلب برا ساس نقشه و تاثرات بافنده از طبیعت اطراف تولید می شود . این قالی ها اغلب ذهنی باف بوده است در نوع طرح های که وجود دارد اشتراکات زیادی در نوع فرش کلیایی با فرش های دیگری چون فرش های کلیایی همدان ،بیجار،هرسین ، وجود دارد که نشانگر ارتباط غنی اقوام با یکدیگر بوده است و از این رو میتوانیم فرش را به وجود آورنده ارتباطات فرهنگی بدانیم که ریشه در تاریخ ایران زمین دارد این مسئله عینا در باره داستا نهاو موضوعات تاریخی و کهن و اسطوره های منطقه نیز کاملا قابل لمس است . نقشه تخت جمشید ، در ختی ، شیر سنگی ، لیلی و مجنون ، شکار گاه ، طاق بستان ، خوضی وغیره بیش از از آنکه شکلی مستند و تاریخی داشته باشد حاصل ذهن خیال پرور و ذوق شخصی دارد .
،نعمت‌الله حقیقی گفت: این برند جهانی با شماره ثبت ۱۰۲۳ و با نشان “سنقر و کلیایی” به ثبت رسید.

وی ادامه داد: فرش دستباف سنقر و کلیایی در ردیف فرش‌های ۱۳ منطقه دیگر کشور از جمله اردکان، چهار محال و بختیاری، خراسان شمالی، ترکمن جرگلان و بجنورد، قشقایی فارس، گبه فارس و … قرار گرفت و ثبت جهانی شد

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

نظر بدهید