logo-mini

به اشتراک بگذارید:

مسجدی دو طبقه در اردستان

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

 

نخستین و مهم‌ترین بنای تاریخی شهر اردستان مسجد جامع، نخستین مسجد ۲ طبقه جهان اسلام است که این روزها میزبان مسافران نوروزی از سراسر ایران است

اصفهان| مسجد جامع اردستان نخستین مسجد 2 طبقه جهان اسلام میزبان مسافران نوروزی+ تصاویر

 مسجد جامع  اردستان بر روی بقایای آتشکده مهر اردشیر بنا شده است. به استناد کاوش‌های باستان شناسی صورت گرفته در دهه ۵۰، چهار لایه تاریخی در این بنا مشخص شده است. این مسجد همه ساله و در تمام ایام سال میزبان گردشگرانی است که از سراسر کشور به شهرستان اردستان می‌آیند؛ در ایام تعطیلات عید نوروز این بنا گردشگران بیشتری جذب خود می‌کند.

مسجد جامع اردستان به دلیل خصوصیات منحصر به فردی که دارد سالانه گردشگران زیادی جذب می‌کند. گردشگرانی که بعضأ بارها به دیدن این اثر تاریخی و مذهبی آمده و دیگران را نیز برای بازدید از آن دعوت می‌کنند.

مسجد جامع اردستان یک اثر کم نظیر جهانی است

چهار لایه تاریخی اصلی در این مکان بنا شده است که لایه اول مربوط به ۱۹۰۰سال پیش و لایه ساسانی است، لایه دوم مربوط به دوران آل بویه و لایه سوم که مهمترین قسمت مسجد را تشکیل می‌دهد و مربوط به سال ۵۵۳ هجری قمری است لایه سلجوقی است. آخرین لایه تاریخی که شناسایی شده نیز لایه دوران صفویه است.

 این بنا شامل مدرسه علوم دینی، حسینیه، کاروانسرا، حمام، بازارچه و آب انبار است، این مجموعه زنده و هم اکنون پویا است و سازمان میراث فرهنگی وظیفه مرمت و حفظ این بنا را بر عهده دارد.

ذکر خدا و آیات الهی در مجسد جامع

این مسجد جامع اردستان دارای ۳ محراب است، محراب اصلی مسجد در زیر گنبد قرار گرفته و دارای گچ بری و آیات قران زیبایی است که خود به عنوان زیباترین محراب جهان شناخته می‌شود.

در ایوان جنوبی مسجد جامع اردستان نقوش اسلیمی گچ بری شده بر روی آجر نقش بسته است، این طرح به نام درخت زندگی و برگرفته از درخت انگور است که خود منحصر به فرد و در جای دیگری وجود ندارد.

گنبد مسجد دوجداره و ضد زلزله است

 این گنبد مسجد جامع اردستان از شگفتی خاصی برخوردار است، اظهار داشت: این گنبد از روی پایه مربع تا ارتفاع ۹متری کشیده شده و به ۸ گوشواره، ۱۶ نیم لوزی، ۳۲ نیم دایره و ۶۴ نیم لوزی تبدیل و عمامه گنبد زده و گنبد بنا شده است.

سبک معماری را برای نخستین بار دانشمندان حکومت پارتها یا اشکانیان به واسطه مضرب اعداد ریاضی طراحی کردند، سلجوقیان با بهره گیری ازاین سبک معماری قبل از اسلام و چون جهت امورات مذهبی استفاده می‌شد آن را با رنگ و لعاب اسلامی آمیخته تا بتوانند تغییر کاربری بدهند.

ستون‌هایی در اقصی نقاط مسجد دیده می‌شود که چوب‌هایی در بین آنها وجود دارد، افزود: استفاده از چوب در بین ستون‌ها برای تبدیل دایره ستون به مربع و تنظیم سیستم زلزله است که قدرت پی را تنظیم و خسارت به مراتب کمتری ایجاد می‌کند.

بنای منحصر به فرد مسجد جامع سالانه گردشگران زیادی جذب می‌کند

محمد حسینی، از گردشگرانی که به همراه خانواده از کرمانشاه برای بازدید مسجد جامع اردستان آمده بودند در مورد این بنا گفت: مساجد جامع زیادی را دیدم اما این مسجد در ابتدای ورود انسان را جذب می‌کند و خشت‌های قدیمی، ۲ طبقه بودن آن و مناره قدیمی که دارد جالب و جذاب است.

محمدی از دیگر گردشگرانی که از تهران برای بازدید مسجد جامع اردستان حضور داشت گفت: با وجود اینکه مساجد زیادی دیده بودم فکر نمی‌کردم این مسجد به این زیبایی باشد و اینکه ۴ دوره تاریخی را طی کرده، بکر بودن و تازگی خیلی قشنگی که در گچ بری‌های آن وجود دارد بی نظیر است و سیستم صدایی که در این مسجد ایجاد شده را من جایی ندیده بودم.

مسجد جامع اردستان به عنوان نخستین مسجد ۲ طبقه جهان اسلام در سال ۱۳۱۱ به شماره ۱۸۰ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

نظر بدهید