ایرانیان از ۵۰۰۰ سال پیش که شروع به بافتن گیاهانی همانند حصیر و استفاده از آن به عنوان زیرانداز نمودند، در واقع نام خود را به عنوان یکی از اولین تولید‌کنندگان فرش در دنیا به ثبت رسانیدند.

معرفی کتاب  منتشر‌شده مریم رجبی به نام « سرگذشت فرش ایرانی»

ایرانیان از ۵۰۰۰ سال پیش که شروع به بافتن گیاهانی همانند حصیر و استفاده از آن به عنوان زیرانداز نمودند، در واقع نام خود را به عنوان یکی از اولین تولید‌کنندگان فرش در دنیا به ثبت رسانیدند. تغییر شکل بافت و مواد استفاده شده در ساخت فرش‌ها نیز در جای‌جای ایران تا پیش از ورود اسلام به این سرزمین، قالی ایرانی را پدیدآورد. این محصول هنر ایرانیان رفته‌رفته به یکی از پرطرفدارترین هدایا نزد جهانیان از همان زمان اختراع و شکل‌‌گیری نوع امروزی آن قرار‌گرفت.

شناخت سرگذشت این هنر دست ایرانیان و روند تغییرات طرح و استفاده آن پس از ورود اسلام به ایران و فراز و فرودهای پرداخت به هنر فرش، از جمله مسائل مورد بحث محققینی‌است که در زمینه هنرهای اسلامی و ایرانی به تحقیق می‌پردازند. مسائلی مثل چگونگی رسیدن به تکنیک‌های بافت و دلایل ایجاد و نوع طرح و رنگ و نقش خاص مردم این سرزمین از حدود ۵۰۰۰ سال پیش تا به امروز.

مریم رجبی نیز از جمله نویسندگانی‌است که به تازگی کتابی از او در زمینه فرش ایرانی و سرگذشت آن در طول تاریخ منتشر شده‌است. این کتاب با نام «سرگذشت فرش در ایران» توسط انتشارات «افق» منتشر و وارد کتاب‌فروشی‌ها شده‌است.

از موضوعات قابل توجه مورد بحث در این کتاب، نگاهی است که نویسنده به تاریخ فرش دارد. اینکه زمینه‌های شکل‌گیری فرش در اولین دوره‌های انسانی چگونه بوده و بعد به دلیل چه نوع استفاده‌هایی فرش از یک زیر‌انداز ساده به یکی از گرانبهاترین هدایا مبدل‌گشته‌است. در بخشی به نام «تولد فرش» به اولین نمونه‌های زیرانداز مردم دنیا نگاهی شده و عنوان می‌شود که چگونه انسان‌های اولیه برای درست کردن بستر خواب به بافندگی روی‌آورده‌اند.

اما فرش در ایران و پس از وزود دین مبین اسلام به این سرزمین دچار فراز و فرودهایی در زمینه تولید، استفاده و نیز نوع نقش و طرح و اندازه آن شد. در بخش‌هایی از کتاب « سرگذشت فرش در ایران» همانند: پارس سرزمین فرش‌های زرین، اعراب و فرش ایرانی، از غرب تا شرق نقش و رنگ، از ویرانی تا شکوه، از سمرقند تا آناتولی، پادشاهان فرش، طرح و نقش در شکوه، فرش ایرانی نقاشی مدرن، نقش آفرینان قاجار، فرش و فرهنگ، فرش و دنیای نو به‌طور مشروح با سرگذشت فرش آشنا می‌شویم.

این کتاب با زبانی ساده نگاشته شده و با استفاده از تصاویر و مثال‌ها سعی بر آن دارد تا خواننده عمومی نیز بتواند با دنیای پر نقش فرش بیشتر آشنا شود. قیمت «سرگذشت فرش ایرانی» یازده هزار تومان و تعداد صفحات آن ۲۱۶ صفحه مصور است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 4 =